ДЕН 1 - 4.03.2025г : Пловдив - Истанбул
Отпътуване от Пловдив в 22.30 - Трансфер от Варна до Истанбул .
ДЕН 2 – 05.03.2025
Пристигане в Истанбул.Туристическа програма по желание . Настаняване в хотела. Нощувка.
ДЕН 3 - ИСТАНБУЛ - ВАН
Закуска. Трансфер до летището и полет за ВАН .Пристигане на летището във ВАН. Трансфер и настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.
Пристигаме във ВАН. Започваме обиколка на Ван- „източният Париж.” Ван е един от най-големите градове в Мала Азия, чиято история започва през 5000 г. Пр. Хр. Разположен е на езерото Ван - най-голямото и най- необикновеното в Турция- 3 738 кв.км от солена вода, заобиколена от мощни вулканични конуси. Уникално е с това, че се намира в планината и неговата вода никъде не изтича. През 9 в. Пр. Хр. става столица на арменското царство Урарту с името Тушпа. Вавилонците го наричали царство Урарту, а персийците - Армения. Тук е разказана почти цялата библейска история: от Адам и Ева до Давид и Голиат. След вълнуващите моменти, които ще прекараме на моста и чая, с който ще си подсладим душите се връщаме пак в центъра на града, от където продължаваме за замъка "Ван" (замъкът "Тушпа") и новият археологически музей.Потегляме за острова Акдамар. Пристигаме в района Геваш откъдето ни чака нашият кораб, след половин час пътуване стигаме на острова където ще посетим арменската църква, която е построена в чест на крал Геваш и в един период е служила като централна църква на арменския народ. След това посещение ще имаме възможност да си починем под бадемовите дръвчета и да изпием по чашка турски чай и турско кафе . Следващата ни спирка е крепостта Ван в центъра на града Ван и наскоро откритият богат археологически музей . След това приятно посещение ще спрем да разгледаме ателието ,където се възстановява изкуството на Урартското сребро и ще получим информация за Саватското и Арубанското изкуство. Следва посещение на къщата на Ванските котки. Тези изумителни животни са рядък тип и са под защита. Затова износът им извън Ван е забранен и се отглеждат в специални обекти. След това приятно посещение ще спрем да разгледаме ателие за килими.
Настаняване в хотел. Нощувка във Ван.
ДЕН 4
Закуска. В 08.30 ч отпътуване за Догубаязид. Попътно посещение на водопадите Мурадие, чиято височина се извисява на 20 м. Над морското равнище.Посещение на крепостта: Старият и Новият (Ишак паша) дворци. Разглеждане около 2 часа
Догубаязид (до 1934 г. Баязи́т) – на 25 км от Арарат, на 35 км от границата с Иран. На 2000 м н.в. Население около 60 000 жители. В средата на 4 в. е създаден град Аршакаван. През 1400 г. Баязид Първи – Светкавицата, заповядва да се разруши арменското селище и да се изгради крепост. До днес могат да се открият черти от царството Урарту, 8 в. пр. Хр. Крепостта е запазена от 1 – 4 в. сл. Хр. Градът процъфтява и когато е на Великия път на коприната. През 1020 г. е завзет от византийците, а през 1070 г от Селджукската държава, за кратко от Тимур през 1380 г. От 16. в. започва заселването на кюрди. През 19. в. известно време е в Руската империя. След Берлинския конгрес 1878 г. отново принадлежи на Турция.
Отпътуване за руините на древния град Ани – старата столица на Армения, почти на границата с днешна Армения. Разглеждане около 2 часа.
Анѝ – столица на средновековното Арменско царство, чиято територия се е простирала в земите на сегашна Армения и цяла източна Турция. Градът е разположен на триъгълно очертан полуостров, на мястото, където река Цахкоцадзор се влива в река Акурян. Мястото за разполагане на града е изкусно подбрано, поради естествената му защита: от две страни с река, а от трета чрез долината Бостанлар. Анѝ е наречен „Градът на 100 църкви“. Намирал се е на пътя на множество религиозни маршрути и е сочен за един от най-богатите градове с изкусно построени технически и естетически религиозни сгради, дворци и крепости. Сравняван е с Константинопол, Багдад и Кайро. До средата на 17 в на територията на Ани съществува малка крепост, която постепенно запада и през 18 в вече е обезлюдена. Обезлюдяването на града е свързано с по-широката тенденция за обезлюдяване на региона, който е зона на конфликт между Османската империя и държавните образования на територията на Персия. През 1878 г. като резултат от Руско-турската война, райноът на Карс, включително и Ани, преминават в ръцете на Руската империя. И така през 1892 г. в района на Ани започват първите археологически разкопки, организирани от Руската академия на науките. Експедицията е ръководена от руския археолог и ориенталист Николай Мар (1864 – 1934 г.). През 1904 г. разкопките продължават до началото на 1917 г. Големи части от града са професионално разкрити, редица сгради са измерени и картографирани, а всички находки са детайлно описани. В края на Първата световна война, след обявяване на независимата република Армения, османски войски се насочват към района на Карс и го завладяват през 1918 г. Всички находки от Ани са спасени от Ашхарбек Калънтар, участник в експедицията на Мар. Днес тези находки се намират в Ереванския държавен музей за Арменската история. След края на войната, Турция като победена отстъпва на Армения района на Карс, но след офанзива през 1920 г. отново си го връща. През 1921 г. е подписан договорът от Карс, според който Ани и районът на Карс остават турски.
Пристигане в Карс привечер. Настаняване в хотела. Вечеря. Свободно време. Нощувка.
ДЕН 5
Закуска. Посещение на крепостта и църквата на Апостолите. Свободно време в центъра на Карс.
Който и пътеводител да отворите, ще ви препоръча да посетите Карс през зимата, за да видите замръзналите приказни езера, покритите със сняг планини и древни руини на зимното слънце. Намиращото се край Карс езеро Чълдър пък е единственото в цяла Турция, което напълно замръзва през зимата.
Посещение на езерото Чалдър , по желание разходка с шейни по езерото.
Връщане в хотела. Вечеря.Нощувка.